Mihkel Nestor: need, kel praeguses majanduses kenasti läheb, võiksid olla häälekamad
Kui Eesti vaikiv enamus annaks häälekamalt teada, et nende elul pole praegu häda midagi, siis võiks tulemuseks olla mõne komakoha võrra kõrgem majanduskasv, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
“Meist mõnisada kilomeetrit lõunas elavad leedulased, kes toimetavad suhteliselt sarnases majandusruumis, ent tarbijauuringutes räägivad sellest, kuidas neil läheb hästi ja hakkab veel paremini minema. Imeväel on tulemuseks 3%ne majanduskasv,” kirjutab majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Foto: Erakogu
Viimastel päevadel on usinamad Eesti majandusanalüütikud lahendanud probleemi, mille üle vähem usinad on pikalt pead murdnud: miks on Eesti tarbijate kindlustunne nii madal? Seda siis olukorras, kus Eesti tegelik majandusolukord on, noh… vähemalt rahuldav.
Viimaste aastate ülinõrk tarbijakindlus ei käi reaalsusega täiesti ühte sammu – Konjunktuuriinstituut tegi olulise näitaja katki, selgitab Salga analüütik Kaido Keerma.
Statistika ei aita meid Eesti elu hindamisel enam nii, nagu me tahaksime, ütleb Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel majanduskonverentsi “Äriplaan 2026” eel.
Eesti ülimadal tarbijakindlus on kombinatsioon paljudest teguritest, kuid esirinnas on suur segadus välis- ja sisepoliitikas ning kõrge inflatsioon. Ebakindluse süvendamise asemel vajab eestlane poliitikakujundajatelt rahulikumat meelt, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Eesti inimesed investeerivad järjest teadlikumalt, kuid küpsema investeerimiskultuuri järgmine samm ei ole lihtsalt uute positsioonide lisamine. Mintose tegevjuhi Martins Sulte sõnul peaks investor üha selgemalt küsima, millist tööd iga vara portfellis teeb. Kui kogu portfell sõltub peamiselt varade hinnatõusust, on kõik munad sisuliselt ühes korvis – isegi siis, kui investeeringuid näib esmapilgul olevat mitu.