Maksutõus teeb kolmandast sambast lahkumise kulukamaks
Valitsuse plaanitav tulumaksutõus tähendab, et pensionikoguja, kes soovib enne ettenähtud tähtaega kolmandast sambast lahkuda, peab leppima rahalise kaotusega.
Kuigi tulumaksu tõus tähendab paariprotsendilist kadu pikalt kogunud, kuid enne tähtaega lahkuda soovivatele kolmanda samba klientidele, näeb Tuleva asutaja Tõnu Pekk maksutõusus ka võimalust täiendavaks võimenduseks.
Foto: Andras Kralla/Äripäev
Kolmandasse pensionisambasse kogumine on idee poolest tulumaksuvaba – riik tagastab tehtud sissemaksete pealt tulumaksu igal aastal. Paljud investorid on tagasi tulnud maksuraha kohe uuesti sambasse investeerinud ja oma rahapaja kasvamisele hoogu andnud. Saabuv tulumaksumuudatus lööb nutikasse kalkulatsiooni väikese mõra.
Pensioni investeerimiskontole (PIK) laekuvalt dividendilt peetakse tulumaks kinni täie rauaga. See tähendab omanikutulu teistkordset maksustamist kõigile, kes eelistavad raha korraga välja võtta.
Pensionireformi käigus tehtud muudatus võtab uuel aastal kolmanda sambaga liitujatelt ära võimaluse juba 55aastaselt oma kogutud kolmanda samba raha soodustingimustel kasutama hakata. Kes ilma ei taha jääda, peab liituma veel sellel aastal.
Eesti inimesed investeerivad järjest teadlikumalt, kuid küpsema investeerimiskultuuri järgmine samm ei ole lihtsalt uute positsioonide lisamine. Mintose tegevjuhi Martins Sulte sõnul peaks investor üha selgemalt küsima, millist tööd iga vara portfellis teeb. Kui kogu portfell sõltub peamiselt varade hinnatõusust, on kõik munad sisuliselt ühes korvis – isegi siis, kui investeeringuid näib esmapilgul olevat mitu.