„Välisinvestor tuleb siis, kui Eesti julgeb end vaenlase eest ise kaitsta“
Ja parim kaitse oleks see, kui Eesti riik emiteeriks lõpuks riigivõlakirjad, millest saadav raha suunatakse meie julgeolekusse, ütles Infortari suuromanik Nasdaq Tallinna korraldatud debatil.
Tartu Ülikooli majandusprofessor Urmas Varblane, Redgate Capitali partner Valeria Kiisk, Luminori peaökonomist Lenno Uusküla, Infortari suuromanik Ain Hanschmidt, TalTechi finantsökonoomika professor Tõnn Talpsepp ning Tallinna ja Balti börside juht Kaarel Ots olid üksmeelel, et Eesti vajab riigivõlakirju.
Foto: Liis Treimann
„Ma arvan, et Eesti kaitsevõime tõstmiseks võlakirjasid teha on väga hea idee, suureneks nii meie kaitsevõime, aga ka majandus liiguks paremasse seisu,“ usub Ain Hanschmidt. Temaga nõustus TalTechi finantsökonoomika professor Tõnn Talpsepp, kelle sõnul on probleemide korral kohalik jaeinvestor ainus, kes Eesti riiki usuks.
Liven, Bigbank, Holm Bank, Šiauliu Bankas, Marijas2 ja Consilium Optimum – need on nimed, kellele laenu andmise üle peab investor lähiajal otsustama. Investorid näevad pakkumistes riske, samas kui Tallinna börs võimalust, millest võidavad kõik turuosalised.
Eesti inimesed investeerivad järjest teadlikumalt, kuid küpsema investeerimiskultuuri järgmine samm ei ole lihtsalt uute positsioonide lisamine. Mintose tegevjuhi Martins Sulte sõnul peaks investor üha selgemalt küsima, millist tööd iga vara portfellis teeb. Kui kogu portfell sõltub peamiselt varade hinnatõusust, on kõik munad sisuliselt ühes korvis – isegi siis, kui investeeringuid näib esmapilgul olevat mitu.