Eesti idufirmad on identiteedikriisis: ükssarvikuid napib ja sebrad ei paku pinget
Kui veel hiljuti unistasime ükssarvikutest, siis nüüd on pilk suunatud hoopis sebradele, keda investorid põlgavad, ütles ettevõtja Aleksander Gansen. Tema sõnul on Eesti start-up-sektori seis nadi.
Ettevõtja Aleksander Gansen räägib saates “Ükssarvikute kasvulava” iduettevõtluse hetkeolukorrast.
Foto: LIIS TREIMANN
„Me oleme päris sügavas identiteedikriisi, millele aitab kaasa viimaste aastate fondide valitud mäng. Sellele aitab kaasa ka sõda Ukrainas ja see, et üle pika aja pole olnud ühtegi IPOt ega prisket exit’it. Nii et olukord on väga nadi,“ ütles Gansen saates ”Ükssarvikute kasvulava“.
„Kui olin pärast 1,5 aastat pusimist ühe ettevõtte kinni pannud, siis mõtlesin, kas peaks jälle midagi käivitama, mis võib samamoodi lõppeda, või teha midagi muud. Tundsin, et potentsiaali on kogunenud, aga ebaõnnestudes raiskaksin selle jälle ära,“ selgitab 15 aastat iduettevõtluses tegutsenud Triin Agan kannapööret ja riigifirma Eesti Loto juhiks kandideerimist.
Viimased aastad on Eesti põllumajandust korralikult proovile pannud. Koroonapandeemia, sõda Ukrainas, väetiste ja energia hinnahüpped ning mitu järjestikust keerulist kasvuaastat on sundinud põllumehi vaatama kriitilise pilguga üle nii oma kulud kui ka investeeringud. Kui varem võis ostuotsuste tegemisel määravaks saada harjumus või pikaajaline koostöösuhe, siis täna kaalutakse iga euro kasutamist palju põhjalikumalt.