• OMX Baltic0,02%308,21
  • OMX Riga0,2%901,86
  • OMX Tallinn0,13%2 105,21
  • OMX Vilnius0,08%1 451,62
  • S&P 500−0,1%7 358,22
  • DOW 300,35%51 848,9
  • Nasdaq −0,43%25 476,64
  • FTSE 1000,78%10 542,97
  • Nikkei 2254,61%72 366,34
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%85,61
  • OMX Baltic0,02%308,21
  • OMX Riga0,2%901,86
  • OMX Tallinn0,13%2 105,21
  • OMX Vilnius0,08%1 451,62
  • S&P 500−0,1%7 358,22
  • DOW 300,35%51 848,9
  • Nasdaq −0,43%25 476,64
  • FTSE 1000,78%10 542,97
  • Nikkei 2254,61%72 366,34
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%85,61
Eesti Energiast lahkumisega oma seisukohtade välja ütlemiseks vabad käed saanud Tiit Nigul soovitab intervjuus Postimehele firma börsile viia, elektriturg avada ja loobuda mõttest toota kogu vajalik elekter kodumaal.
Eesti Energia endine juhatuse liige Tiit Nigul, kas t e tahate öelda, et Eesti Energia tuleks börsile viia või muul moel erastada?
Jah, arvan küll nii. Riik peaks üritama näiteks kolmandiku Eesti Energia aktsiate börsile toomisega distantseeruda ettevõtte ainuvalitseja positsioonist ja läbi selle ka nn sobiliku elektrihinna tagamisest. Valitsus ei saa vastutada pikas perspektiivis Eestis müüdava elektri hinna eest.
Kui kiiresti tuleks Eesti Energia börsile viia?
Mida varem, seda parem. Elektritootmise võimsused Baltikumis vähenevad lähiaastatel ja tarbimine kasvab. On vaja rajada uued elektrijaamad, on vaja teha väga suuri investeeringuid.
Börsilt saab raha uute investeeringute jaoks ning börs aitab riigil distantseeruda ainuomaniku ja Eesti Energia eest ainuvastutaja rollist.
Riik peab korraldama turgu, kehtestades turuosalistele reeglid, ja kujundama energiapoliitikat. Konkurentsitingimustes elektri hind tõuseb jätkuvalt, sest tarbimine kasvab ja tootmise puudujääk on kõikjal juba teemaks.
Miks poliitikud börsiplaani seni on tõrjunud?
Tõenäoliselt on põhjuseks lähiaja negatiivsed kogemused. Eesti Telekomi ümber käis tants ning Eesti Raudtee erastamine ja tagasiost läksid eriti musta stsenaariumi järgi. Aga ma arvan, et sellest peaks õppima.
Mina julgustaks küll asjale vaatama positiivselt – näiteks võrdluses pankade ja pangandussüsteemiga. Kõik ju toimib, ja pangad, mis inimeste rahaga toimetavad, ei kuulu ammu enam riigile.

Seotud lood

Hetkel kuum

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele