• OMX Baltic0,01%308,39
  • OMX Riga0,28%902,59
  • OMX Tallinn0,1%2 104,65
  • OMX Vilnius−0,06%1 451,83
  • S&P 500−0,11%7 350,46
  • DOW 300,18%51 939,77
  • Nasdaq −0,64%25 314,52
  • FTSE 1000,65%10 529,89
  • Nikkei 2254,61%72 366,34
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%86,12
  • OMX Baltic0,01%308,39
  • OMX Riga0,28%902,59
  • OMX Tallinn0,1%2 104,65
  • OMX Vilnius−0,06%1 451,83
  • S&P 500−0,11%7 350,46
  • DOW 300,18%51 939,77
  • Nasdaq −0,64%25 314,52
  • FTSE 1000,65%10 529,89
  • Nikkei 2254,61%72 366,34
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%86,12
Tarkinvestor.ee analüütiku Kristjan Lepik kommenteeris täna hommikuses "Terevisooni“ saates majanduskasvu, öeldes, et raske on näha katalüsaatorit, mis lükkaks majanduse uuesti täie hooga üles.
"Üks peamine põhjus, miks me praegu räägime majanduse jahtumisest, on kinnisvaraturg. Kinnisvaraturu jahtumisest kõik alguse saigi. Majandus on ikkagi nagu suur naftatanker, kui üks väike ettevõte oleks kiirpaat, mille sa kiiresti ümber pöörad, siis naftatankeri pööramine võtab oluliselt kauem aega," võrdles Lepik.
Lepiku sõnul ei käi majanduses need protsessid nii kiiresti. "Kui jahtumine kinnisvarasektoris algas, siis ta jõudis teistesse sektoritesse, mille mõju ei olnud momentaalne, vaid võttis aega ja tegelikult praegu veel see protsess käib. Raske on näha, et seda suurt naftatankerit on võimalik nüüd kiiresti ümber pöörata, "kommenteeris Lepik.
Tarkinvestor.ee analüütikud on selleks aastaks prognoosinud vaid 1,2% majanduskasvu.
Küsimusele, miks nähakse majanduskasvu nii tumedates toonides, vastas Lepik, et 1,2% ei ole midagi hullu, kuna tegemist on siiski kasvuga.
"Me ei ürita olla negatiivsed, vaid võimalikult realistlikud, meil ei ole mingeid varjatud tagamaid, olemaks positiivsed või negatiivsed. Oleme põhjalikult analüüsinud tegureid, mis Eesti majandust mõjutavad, ja see number tundub kõige realistlikum. Raske on näha, et meil siin oluliselt paremini läheks. See buum, mis meil viis aastat olnud on, on olnud väga tugev ja võib öelda, et sellest taastumine ei ole ühe ega kahe kvartali teema," rääkis Lepik.

Seotud lood

Hetkel kuum

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele