Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium esitas valitsusele ettepaneku sõlmida Eesti ja Soome vahelise gaasi varustuskindluse leping, mille kohaselt tuleb naaberriikidel tarnehäirete korral üksteist aidata.
„Rekordeid purustav gaasi hinnatõus on põhjustatud nii üleilmsest majanduse taastumisest koroonakriisist kui ka hetkelisest julgeolekuolukorrast. Praegu ei ole küll mingeid märke, et Eesti gaasivarud enne kütteperioodi lõppu ammenduks, kuid peame igal juhul olema valmis erinevateks stsenaariumiteks,“ sõnas majandus- ja taristuminister Taavi Aas.
Kuigi hetkel selliseid märke ja piiranguid kokku lepitud ei ole, on viimase nädalaga kasvanud energiapuuduse risk - ühelt poolt võib Euroopa peamine gaasitarnija Venemaa ise tarneid piirama hakata ja teisalt on arutatud ka Ukraina agressorilt sanktsioonidena energia mitteostmist.
Viimased aastad on Eesti põllumajandust korralikult proovile pannud. Koroonapandeemia, sõda Ukrainas, väetiste ja energia hinnahüpped ning mitu järjestikust keerulist kasvuaastat on sundinud põllumehi vaatama kriitilise pilguga üle nii oma kulud kui ka investeeringud. Kui varem võis ostuotsuste tegemisel määravaks saada harjumus või pikaajaline koostöösuhe, siis täna kaalutakse iga euro kasutamist palju põhjalikumalt.