Soome müüb elektrit nii et juhtmed punased, Eesti ostab
Soome elektritootmine saavutas pühapäeval rekordilise taseme, kui toodang ületas juba 13 000 megavatti. Viimasel ajal on Eesti ja ülejäänud Balti riigid ostnud praktiliselt kogu Soomest tuleva n-ö üleliigse elektri.
Soojem ilm, suurem tuuleenergiatoodang ja väiksem tarbimine võimaldasid eelmisel nädalal elektri hinna varasemate nädalatega võrreldes oluliselt alla tuua, selgitab Eesti Energia turuanalüüsi strateeg Olavi Miller energiaturu ülevaates.
Hiljuti pika remondi läbi teinud Auvere elektrijaamas ilmnesid uued vead ning jaam on rivist väljas 6. jaanuarini. „Jaama sagedased seisakud on tingitud jaama ehitaja poolt tehtud praagist. Me ei ole tänase avariilisusega rahul,“ tunnistas Enefit Poweri juhatuse esimees Andres Vainola.
Riik on hädas elektrienergia hangetega, mis viimastel kuudel luhtuvad, sest ühtegi pakkumist ei esitata. Eesti Energia hinnangul on riigihangetes palju probleeme.
Teaduste Akadeemia energeetikakomisjoni esimehe Arvi Hamburgi sõnul on selge, et Eestil on vaja elektri tootmisvõimsusi juurde ja kui me tõesti tahame süsinikuvaba energeetikat, siis ilma tuumaenergiata see võimalik pole.
Viimased aastad on Eesti põllumajandust korralikult proovile pannud. Koroonapandeemia, sõda Ukrainas, väetiste ja energia hinnahüpped ning mitu järjestikust keerulist kasvuaastat on sundinud põllumehi vaatama kriitilise pilguga üle nii oma kulud kui ka investeeringud. Kui varem võis ostuotsuste tegemisel määravaks saada harjumus või pikaajaline koostöösuhe, siis täna kaalutakse iga euro kasutamist palju põhjalikumalt.