Toompeal Stenbocki majas algasid koalitsioonikõnelused Reformierakonna, Eesti 200 ja sotsiaaldemokraatide vahel, avapäeval saab võimuliit ülevaate riigi rahanduse olukorrast.
Reformierakonna juhi Kaja Kallase sõnul tahetakse teha valitsuslepe, prioriteetideks on Eestit järgmistel aastatel kindlalt kaitsta, parandada inimeste elujärge ja käivitada rohereformist lähtuv majanduskasv.
Riigikogus saadud suure mandaadi tõttu on Reformierakonnal hakata domineerima, kuid valimised võitnud partei huvides on edukas koostöö niinimetatud väiksemate erakondadega, kellega tahetakse koalitsiooni, märkis politoloog Keit Kasemets.
Kohti kaotanud erakondi toetanud või nende ridades isegi kandideerinud ettevõtjad pole valimistulemustes pettunud, kuid uuelt valitsuselt ootavad nad suuremat tähelepanu majandusele ja ka näiteks tervishoiu teemadele.
Opositsiooni jäänud EKRE ja Keskerakond pole sugugi võimalikust Reformierakonna, Eesti 200 ja sotside koalitsioonist üllatunud ning leiavad, et Reformierakond käitus vägagi strateegiliselt.
Viimased aastad on Eesti põllumajandust korralikult proovile pannud. Koroonapandeemia, sõda Ukrainas, väetiste ja energia hinnahüpped ning mitu järjestikust keerulist kasvuaastat on sundinud põllumehi vaatama kriitilise pilguga üle nii oma kulud kui ka investeeringud. Kui varem võis ostuotsuste tegemisel määravaks saada harjumus või pikaajaline koostöösuhe, siis täna kaalutakse iga euro kasutamist palju põhjalikumalt.