Aastal 2030 võiks meie kaitsetööstuse käive olla miljard eurot. Veel äsja oli kaitsetööstus võrreldav tubaka või hasartmängudega – investeeringuid leida polnud lihtne. Nüüd aga räägitakse Eestist kui võimalikust kaitsetehnoloogia Silicon Valleyst.
Kaitsetööstuse liidu nõukogu esimees Taavi Veskimägi usub, et sektori käive võiks kõvasti kasvada.
Foto: Raul Mee
Ühelt poolt kannustaks seda haru siin arendada lihtsalt tahe agressorriigi kõrval ellu jääda. Teiselt poolt näevad kaitsetöösturid, et meil on võimekust selles valdkonnas korralikult kasu lõigata. Kuid nagu Eestile juba muudeski sektorites selgeks on saanud: meie edu võti on tarkvaraarenduses ja tehnoloogia efektiivsemaks muutmises, mitte (raske)tehnika tootmises.
Eesti inimesed investeerivad järjest teadlikumalt, kuid küpsema investeerimiskultuuri järgmine samm ei ole lihtsalt uute positsioonide lisamine. Mintose tegevjuhi Martins Sulte sõnul peaks investor üha selgemalt küsima, millist tööd iga vara portfellis teeb. Kui kogu portfell sõltub peamiselt varade hinnatõusust, on kõik munad sisuliselt ühes korvis – isegi siis, kui investeeringuid näib esmapilgul olevat mitu.