Taani tehas hakkab Eestis toodetud seadmetega süsinikku kinni püüdma
Eesti inseneeria- ja tootmisettevõte Estanc disainis ja tootis Taani soojuse ja elektri koostootmisjaamadesse paigutatavad seadmed, mis hakkavad CO2 kinni püüdma.
Estanc sõlmis lepingu ettevõttega SLB Capturi. Seadmed paigaldatakse Taanis Ørstedi Asnæs’i ja Avedøre’i asuvatesse soojuse ja elektri koostootmisjaamadesse. Plaani järgi peaksid jaamad hakkama tööle 2026. aastal ning neil on võimekus siduda 430 000 tonni CO2 aastas.
Eesti võimalus on väikese riigina paindlik dekarboniseerimise lahenduste rakendamine, aeglane Saksamaa ei saa siin olla rajaleidja, kirjutab iduettevõtja, Arbonicsi asutaja Kristjan Lepik.
TalTechi teadlased arendavad koostöös välispartneritega uudset süsinikuheite kogumise tehnoloogiat, mille eesmärk on muuta seni jäätmetena ladustatav biomass ja põlevkivituhk väärtuslikuks lähteaineks.
Eesti inimesed investeerivad järjest teadlikumalt, kuid küpsema investeerimiskultuuri järgmine samm ei ole lihtsalt uute positsioonide lisamine. Mintose tegevjuhi Martins Sulte sõnul peaks investor üha selgemalt küsima, millist tööd iga vara portfellis teeb. Kui kogu portfell sõltub peamiselt varade hinnatõusust, on kõik munad sisuliselt ühes korvis – isegi siis, kui investeeringuid näib esmapilgul olevat mitu.