Einari Kisel: elektritarbimine on paari aastaga märgatavalt kukkunud
Nii kõrget elektritarbimist, nagu Elering paar aastat tagasi prognoosis, ei tule. Eestis on elektritarbimine paari aastaga hoopis langenud. Mis ootab lähiaastail ees energeetikas ja kuidas muutub elektri hind, selgitab professor Einari Kisel.
Lähiaastail peame leidma uued juhitavad võimsused, sest järgmisel viiel aastal lõpetavad ilmselt töö pooled Enefit Poweri põlevkivijaamadest, ütleb energiapoliitikate professor Einari Kisel.
Foto: Raul Mee
Eile avalikustas Rohetiiger kolmanda energia teekaardi. Teekaardi koostamisse panustanud Tallinna Tehnikaülikooli energiapoliitikate professor Einari Kisel tõdes, et teekaartide vahelisel ajal ehk kolme aastaga on elektriturul palju muutunud.
Selle nädala üks olulisemaid teemasid on Eesti elektrisüsteemide sünkroniseerimine Mandri-Euroopa elektrivõrguga, millest ei saa ka “Cleantechi” saates mööda vaadata.
Viimased aastad on Eesti põllumajandust korralikult proovile pannud. Koroonapandeemia, sõda Ukrainas, väetiste ja energia hinnahüpped ning mitu järjestikust keerulist kasvuaastat on sundinud põllumehi vaatama kriitilise pilguga üle nii oma kulud kui ka investeeringud. Kui varem võis ostuotsuste tegemisel määravaks saada harjumus või pikaajaline koostöösuhe, siis täna kaalutakse iga euro kasutamist palju põhjalikumalt.