Põllumehe paarimiljonilise võlaga firma läks saneerimisele. “Kolm järjestikust halba aastat”
Viimasel paaril aastal räsinud põuad ja kallid sisendhinnad viisid põllumajandusettevõtte Mardi Põllumajanduse saneerimisele, firmat kimbutab pea paari miljoni euro suurune võlg.
Kui vilja hind püsib madalal ja sisendhinnad kasvavad, võib juhtuda, et mõnest teraviljast tuleb loobuda või jätta põld sööti, ütles saneerimisele läinud firma Mardi Põllumajanduse omanik Argo Kalda.
Foto: Andres Haabu
“Kolm järjestikust halba aastat põllumajanduses,” võttis Mardi Põllumajanduse omanik Argo Kalda kokku.
Sõda Lähis-Idas lükkas väetiste hinnad lakke, kuid raskeks läheb Eesti põllupidajatel alles sügisel, kui varud saavad otsa. “See on täiuslik torm,” tõdes põllumeeste ühistu Kevili juht Hannes Prits.
Põllumehed üle Eesti kogunesid hallil neljapäeval olulistesse liiklussõlmedesse, et anda meeleavaldusega kõigile mõista ‒ põllumeeste mured on kõigi mured.
Täna toimuva põllumeeste aktsiooniga juhivad tootjad tähelepanu Eesti põllumajanduse kriitilisele olukorrale ning vajadusele tagada sektori konkurentsivõime ja toidujulgeolek.
Kui põllumehed sõitsid neljapäeval oma traktoritega linnadesse meelt avaldama, siis Järvamaal tuhatkonna elanikuga Koeru alevikus seisid samuti tervisekeskuse ja kiriku juures uhked traktorid ja põllumeeste veoauto. Aga seda mitte protesti märgiks.
Scandagra Eesti AS-i viljaäri juhi Marge Pähkli ja teraviljaostujuhi Urbo Viliberti sõnul kõigub nisu hind praegu kitsas vahemikus ning suuremaid hinnahüppeid ei nähta. Võrreldes eelmise saatega on nisu päevahind langenud ligikaudu 4–5 eurot tonni kohta ning turu peamine fookus on jätkuvalt ilmastikul.