Punase tule saanud jäätmetehas rändab vallast valda
Tapa vallavolikogu näitas Lääne-Viru Jäätmekeskuse ja Eesti Jäätmehoolduskeskuse kavale rajada Tapale ringmajanduskeskus Taps punast tuld. Nüüd on sündinud plaan sama asi teha Väike-Maarja külje alla ja nimi oleks Ebawer.
Rauno Võrno (vasakul) ja Priit Raamat tutvustasid Lääne-Virumaa omavalitsusjuhtidele jäätmete sorteerimiskeskuse rajamise plaani.
Foto: Andres Pulver
MTÜ Lääne-Viru Jäätmekeskus (LVJK) juhatuse liige Rauno Võrno rääkis, et praegu sõidab kogu LVJKsse kogutud segaolmejääde, mida koguneb aastas umbes 15 000 tonni, Irusse põletamisele. 1. juulist lisandub aga igale tonnile 60 eurot põletustasu.
MTÜ Eesti Jäätmehoolduskeskus, mille liikmeteks on 28 omavalitsust üle Eesti, soovib rajada ringmajanduskeskust, mis töötleks umbes 100 000 tonni prügi.
Ringmajandusettevõtete liit tegi avaliku pöördumise kliimaministeeriumile ja taristuminister Vladimir Svetile, kritiseerides omavalitsuskeskset jäätmekäitlust, mis ei aita vähendada jäätmete teket ja suurendada ringlussevõttu.
Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) annab toetust ringsete ärimudelite arendamiseks ja tööstussümbioosi loomiseks. Toetuse abil saab arendada ringselt valmistatud tooteid, leida biotoorainele lisandväärtust loovaid kasutusviise, luua jagamislahendusi ja arendada parandusvõimalusi. Samuti antakse toetust tööstussümbioosi lahendusteks, kus ühe ettevõtte tootmise kõrvalsaaduseid kasutab teine ettevõte.