• OMX Baltic0,01%308,39
  • OMX Riga0,28%902,59
  • OMX Tallinn0,1%2 104,65
  • OMX Vilnius−0,06%1 451,83
  • S&P 500−0,01%7 357,49
  • DOW 300,14%51 920,62
  • Nasdaq −0,46%25 358,6
  • FTSE 1000,65%10 529,89
  • Nikkei 2254,61%72 366,34
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%86,08
  • OMX Baltic0,01%308,39
  • OMX Riga0,28%902,59
  • OMX Tallinn0,1%2 104,65
  • OMX Vilnius−0,06%1 451,83
  • S&P 500−0,01%7 357,49
  • DOW 300,14%51 920,62
  • Nasdaq −0,46%25 358,6
  • FTSE 1000,65%10 529,89
  • Nikkei 2254,61%72 366,34
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%86,08
Rootsi keskpanga asepresident Lars Nyberg ütles täna peetud kõnes, et ühiskonnamajanduslikust seisukohast peaksid rootslased ostude tegemisel kasutama rohkem kaarte.
Nyberg pani suisa ette, et sularahaautomaatidest raha väljavõtmisele tuleks kehtestada tasu.
Põhjuseks tõi keskpankur sularaha transpordi ja käsitsemise kallinemise, mis käib käsikäes väärisesemete transpordi turvalisusega.
Rootslased aga on keskpanga andmetel kaardimaksete suhtes väga erinevatel seisukohtadel. Kaartide kasutamine on viimaste aastatega küll kasvanud, kuid endiselt makstakse palju ka sularahas.
„Rootsis on sularahatehingute hulk endiselt suur. Tõenäoliselt on ka sularahaga ümberkäimine muutunud kallimaks kui kaartidega,“ ütles Nyberg.
Keskpanga analüüsi põhjal kasutaksid rootslased ilmselt rohkem kaarte, kui tasumise kulu paremini mõistetav oleks. Kaardimaksed on ühiskonnale 35% soodsamad, sõnas Nyberg.
Kiire võimalus ostukäitumist muuta oleks Nybergi hinnangul see, kui sularahaautomaadist raha väljavõtule tasu kehtestada.

Seotud lood

Hetkel kuum

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele