• OMX Baltic0,01%308,39
  • OMX Riga0,28%902,59
  • OMX Tallinn0,1%2 104,65
  • OMX Vilnius−0,06%1 451,83
  • S&P 500−0,01%7 357,49
  • DOW 300,14%51 920,62
  • Nasdaq −0,46%25 358,6
  • FTSE 1000,65%10 529,89
  • Nikkei 2254,61%72 366,34
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%86,1
  • OMX Baltic0,01%308,39
  • OMX Riga0,28%902,59
  • OMX Tallinn0,1%2 104,65
  • OMX Vilnius−0,06%1 451,83
  • S&P 500−0,01%7 357,49
  • DOW 300,14%51 920,62
  • Nasdaq −0,46%25 358,6
  • FTSE 1000,65%10 529,89
  • Nikkei 2254,61%72 366,34
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%86,1
Kas rootslased ostsid miljardite eest lubaduse, et krooni ei devalveerita või ähvardasid eestlased hoopis riigistada rootslastele kuuluvad pangad?
Neile küsimustele püüab vastata tänane Eesti Ekspress, võttes aluseks kokkuleppe, millele kirjutasid paar nädalat tagasi alla Eesti Panga president Andres Lipstok ja Rootsi keskpank.
Lepingu kohaselt annavad rootslased meile kuni kümme miljardit Rootsi krooni ehk 14 miljardit Eesti krooni, samas tehingu üksikasju, muuhulgas lepingu kestust, osapooled ei avalda.
Ühe teooria järgi on tegemist Molotovi-Ribbentropi pakti stiilis salakokkuleppega, mille kohaselt ostsid rootslased oma kommertspankade päästmiseks kümne miljardi Rootsi krooni eest lubaduse, et Eesti ei devalveeri krooni.
Teine teooria kohaselt ähvardasid aga eestlased, et kui rootslased ei teata turgude ja rahva rahustamiseks avalikult, et tulevad meile häda korral oma miljarditega appi, siis võivad eestlased raskuste korral Swedbanki ja SEBi siinsed harud riigistada ning need mõnele konkurendile muust riigist maha müüa.

Seotud lood

Hetkel kuum

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele