• OMX Baltic0,01%308,39
  • OMX Riga0,28%902,59
  • OMX Tallinn0,1%2 104,65
  • OMX Vilnius−0,06%1 451,83
  • S&P 5000,15%7 369,27
  • DOW 300,61%52 167,1
  • Nasdaq −0,4%25 375,49
  • FTSE 1000,65%10 529,89
  • Nikkei 2254,61%72 366,34
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%86,17
  • OMX Baltic0,01%308,39
  • OMX Riga0,28%902,59
  • OMX Tallinn0,1%2 104,65
  • OMX Vilnius−0,06%1 451,83
  • S&P 5000,15%7 369,27
  • DOW 300,61%52 167,1
  • Nasdaq −0,4%25 375,49
  • FTSE 1000,65%10 529,89
  • Nikkei 2254,61%72 366,34
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%86,17
Ärimees ja Reformierakonna liige Valdo Randpere ütles Äripäevale, et temas tekitab Eesti Energia börsile viimise plaan küsimusi, kuna argumendid pole selged.
"Minu isikliku seisukoha võib jagada kaheks," ütles Randpere.  „Kui ma vaatan seda asja kui potentsiaalne erainvestor, leian, et see oleks väga huvitav, ja see elavdaks Tallinna börsi, millele oleks vaja väikest süsti,“ möönis ta. Teisest küljest on aga börsileviimise plaani argumendid täiesti arusaamatud. 
„Aga mina kui selline lojaalne Eesti vabariigi kodanik väikese majanduskogemuse ja tagapõhjaga, minu jaoks on seal mitu küsimärki,“ lausus Randpere. „Mina ei saa aru, jutt käib Eesti Energia töötajatele eraldi aktsiatest, siis rahva aktsia mõiste on sisse toodud.“
Eesti Energia on praktiliselt monopoolses seisus ja jääb arusaamatuks, miks peaks Eesti riik jagama endale kuuluvat varandust ettevõtte töötajatele, oli Randpere nõutu. Prospekti on kirjutatud põhjenduseks, et Balti riikides pole seda varem tehtud. „Mina leian, et see on naeruväärne põhjendus,“ kommenteeris Randpere.
Kui börsile minna, tehakse seda raha saamiseks, mitte aga selleks, et personalile aktsiaid jagada või rahva aktsiaid, rääkis Randpere. „Majandust ei saa segada sellise ideoloogilise sogaga,“ pahandas ta. „See hakkab sarnanema sellega, mida Keskerakond teeb Tallinna linnas, kui ta kehtestab mingi maksu, proovib kindlasti näidata, et see on luksusmaks,“ viitas mees.
„Mina ei ole nendest börsile mineku argumentidest aru saanud, alati jääb võimalus, et ma olen loll,“ naljatas Randpere öeldes, et ei välista  hea põhjenduse olemasolu, kuid temani see jõudnud pole.
Lisaks pole Randpere veendunud, et praegu on IPOks õige aeg. „Eksperdid on väitnud, et Londoni börsil energiafirma IPOd ei lähe väga hästi ja seal on hindu langetatud. Ja eksperdid on väitnud, et praegune turusituatsioon ei ole väga soodus ja väga õige,“ tõdes Randpere.
Kõige taustal arvas ärimees, et kogu Eesti Energia börsile mineku diskussioon on tekkinud tühjalt kohalt. „Praegu on hakanud järsku liikuma mingi plaan, et minna börsile börsile mineku pärast. Selleks, et nüüd Tallinna börsi elavdada, see pole ka tõsine argument,“ manitses ärimees.
Tema sõnul peaks eesmärk olema ikkagi Eesti Energiale raha ja võimalikult odavalt sisse tuua. „Sellest suhtes on Ansipil õigus, tänapäeval tegelikult Eesti riik saab raha laenata odavamalt kui IPO kaudu saadava raha hind on,“ tunnistas Randpere.

Seotud lood

Hetkel kuum

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele