Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Valitsus eraldas Kiviõli maade ostuks ligi 3 miljonit eurot
Valitsus eraldas täna valitsuse reservist majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile 2,95 miljonit eurot maade omandamiseks Ida-Virumaal Lüganuse vallas.
Kiviõli Keemiatööstus saab põlevkivi kaevandamiseks abi valitsuselt.
Foto: Erik Prozes
Kaevandamisvõimaluse loomine tagab Ida-Viru maakonna sotsiaalmajandusliku stabiilsuse, Kiviõli linna soojavarustuse ja riigi maavarade heaperemeheliku kasutuse, teatas ministeerium.
N.R. Energy OÜ teatel on Kiviõli vaidlusaluste kaevandusmaade juurde kinnistusraamatusse 9. jaanuaril lisatud märkus sundvõõrandamise algatamise kohta.
Suurt meediatähelepanu pälvinud kavatsus võõrandada Kiviõli Keemiatööstuse karjääris eraomanikele kuuluvad kinnistud liikus neljapäeval sammu võrra edasi, kui valitsus otsustas selleks reservist miljon eurot eraldada.
Valitsuses kavandatud sundvõõrandamise kavatseb N.R. Energy igal juhul kohtus vaidlustada, ettevõtte hinnangul võiks Kiviõli Keemiatööstusele vajalike kinnistute müügihinnaks kokku leppida 5 miljonit eurot.
Eeloleval neljapäeval valmistub valitsus astuma otsustavaid samme, et sundvõõrandada maad, mille alust põlevkivi Kiviõli Keemiatööstus on püüdnud aastaid tulutult kätte saada. Ebatavaline lahendus, aga ka ebatavaline tüli, mille juured ulatuvad 2006. aastasse.
Viimased aastad on Eesti põllumajandust korralikult proovile pannud. Koroonapandeemia, sõda Ukrainas, väetiste ja energia hinnahüpped ning mitu järjestikust keerulist kasvuaastat on sundinud põllumehi vaatama kriitilise pilguga üle nii oma kulud kui ka investeeringud. Kui varem võis ostuotsuste tegemisel määravaks saada harjumus või pikaajaline koostöösuhe, siis täna kaalutakse iga euro kasutamist palju põhjalikumalt.